ÜNİVERSİTE TERCİH PÜF NOKTALARI

ÜNİVERSİTE TERCİH PÜF NOKTALARI

26-27 Haziran’da yapılan Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (2021-YKS) 2 milyon 607 bin 903 aday başvurmuştu.  Şimdi adaylar sınav sonuçların açıklamasını bekliyor.  Puan ve başarı sıralarının nasıl olacağını merak ediyor. Sonuçlar açıklandıktan sonra üniversite tercih heyecanı başlayacak.   Puan ve başarı sırası ne olursa olsun doğru tercih yapmak; iyi bir eğitim ve başarılı bir meslek hayatını mümkün kılabilir. Peki doğru tercih nasıl yapılır? Aday kendisi için ideal bir tercih listesi nasıl hazırlar? Çünkü doğru tercih, doğru üniversite ve meslek demektir. Buda kişinin kariyerini önemli ölçüde etkileyecektir.

DOĞRU TERCİHİN PÜF NOKTALARI

  1. Tercih yaparken bölümün ne olduğu kadar, bölümün eğitim-öğretim kalitesinin de çok önemli olduğu bilinciyle hareket edin. Üniversite kadrosunun ulusal ve uluslararası çapta yaptıklarının iyice araştırılması gerekir. Mekân, araç kaynağı ne kadar iyi olsa da tüm bunları yönlendiren insan olduğu için kadro önemlidir. Adaylar üniversitelerin web sayfalarında kadro incelemesi yapabilir. Öğretim üyelerinin kamuoyundaki tanınmışlıklarına bakabilir. Özgeçmişlerini inceleyebilir. Öğrencilerin, tercih etmek istediği bölüme giderek öğretim üyeleriyle konuşmaları da bir o kadar önemli.
  2. Çevre baskısı ile meslek seçimi yapmayın. Öğrencilerin hala mühendis, doktor, avukat gibi bilenen meslekleri seçmesi isteniyor. Oysaki yaşam tarzı değişiyor, yeni alanlar ve meslekler ortaya çıkıyor. Tüm meslekler, insan ihtiyaçlarının farklılaşmasıyla bağlantılı olarak çeşitleniyor. Tercihi bu farkındalıkla ele almak gerekir.
  3. İlgi alanlarınıza göre tercihi şekillendirin. İlgi alanlarının romantik değil gerçekçi bir şekilde belirlenmesi gerekir. Bu yönlendirmeyle de olmamalı. Bazen ailelerin zorlaması, rehberlerin güdülemesiyle öğrenci belli bir alanı seçiyor. Ancak bir-iki yıl sonra pişman oluyor. İnsanın kendisini tanıması belli bir süreç, dolayısıyla tercih yapıldıktan sonra vazgeçilebiliyor.  Daha gerçekçi ilgi ve yeteneklerinize göre tercih listesi oluşturun.
  4. Üniversite sadece müfredat alanı değil. Ders dışında gerçekleştirilecek çalışmalarında bir üniversite için önemli.  Üniversite öğrenimi görmek isteyen bir öğrencinin sadece akademik değil; bilgiye dayalı beceriler elde etmek, sosyal ve toplumsal yönlerini geliştirmek, daha iyi iletişim kurmak, kendisini daha iyi hissedebileceği işler yapmak üzere farklı dallarda da faaliyetler içine girmesi gerekir. Bu nedenle tercih yapacak adayların öğrenci kulüplerine bakmaları çok önemli.
  5. Üniversite- sanayi ile iş birliği durumu. Üniversitelerin artık teknoloji transfer ofisleri kurmakta. Bundan dolayı staj yerleri, uygulama alanları, yerine göre fabrika olabilir, eğitim kurumu olabilir. Üniversitelerin bu imkanlarına yakından bakmak gerekir.
  6. Üniversitenin uluslararası kuruluşlarla olan iş birliği yine tercih de dikkat edilecek hususlardan birisi.  
  7. Tercihlerde bir başka kriterde üniversitenin gelişmişliği düzeyi ve açıklılığı. Üniversitede ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora olmak üzere dört aşama var. Doktora düzeyine kadar çıkmış olan veya sanat dallarında sanatta yeterlik aşamasına çıkmış olan bir üniversite ve bunların zenginliği o üniversitenin tam anlamıyla geliştiğini, kadrosunu tamamladığını, araştırmalar yapıyor olduğunu gösterir. Tercih yapacak olanların buna da bakmalarını öneririm. Kendisini ulusal ve uluslararası platformda göstermiş akademisyen sayısı, araştırmalar, yazılan tezler, doktora sayıları ne kadar fazlaysa, o kadar da donanım söz konusu demektir.
73 kez görüntülendi