İdeal Öğretmen “İstenmeyen davranışlara odaklanmamalı”

“İstenmeyen davranışlara odaklanmamalı”

“Sakladığın bir sır senin esirindir. Açığa vurursan sen onun esiri olursun.” HZ. ALİ

İnsan, iyi yaptığı bir eylemi başkalarıyla paylaşmak ister. Yaptığı güzel eylemin başkaları tarafından görülmesini arzu eder. Diğer taraftan yaptığı bir hatayı ise başkaların görmemesini bekler. Kusur ve hataların açığa çıkmamasını talep eder.

Hitap ettiğiniz kitle hata ve kusuru, çok işleyecek bir kitle. Özellikle ergenlik döneminde duygu ve davranışlar yönüyle zikzaklar ve gelgitler yaşayan bir kişilik dönemi. Bu dönemin bilincinyle hareket etmek, öğretmenin asli vazifesidir.

Öğretmen sınıfa girerken negatif bir enerji yaymamalıdır. O, pozitif bir enerji akışı oluşturmalıdır. Sinerji oluşturmalıdır Ümitvar olmalıdır. Güzellikleri dile getirmelidir. Bardağın dolu tarafını görmelidir. Yolda giden sürücü gibi şarampole değil yola nazar etmelidir. Sınıfta öğrencilerin yapmadıklarını değil yaptıkları güzel eylemleri nazara vermeli ve alkışlamalıdır. Öğrencilerin okuldaki negatif bakış açılarını değil pozitif noktalarını görmeye çalışmalıdır. Ders dinlemeyen, ders çalışmayan, sınıfta gürültü çıkaran yönleri değil, az dahi olsa pozitif yönleri nazara vermelidir.

Öğrenci, öğretmenin kendisi ile ilgili pozitif söylemi işitmek ister. Sınıf ortamında öğrencinin hatasını ve kusurunu gizlemelisiniz ki, o da, sizin düştüğünüz olumsuz durumu ifşa etmesin. Size karşı alıcılarını açık tutsun. Frekans uyumsuzluğu yaşamasın. Zaten anne baba onun haylazlıklarını hep ifade ediyor peki ne değişti. Ne kadar faydalı oldu. Çocuk aileye neden tahammül edemiyor sırf olumsuzu nazara verdikleri için. Siz yeni ve farklı bir şeyler söyleyin yeni ve farklı şeyleri dile getirin. Aynı senfoniyi sizden de dinlerse kaçar ve başka güvenli liman arar. Dikkat ederseniz çete üyeleri dahi birbirlerinin kusurlarını nazara vermezler. Orada dahi, takdir edilme ve övülme vardır.
Öğrencinin negatif davranışlarını kırmızı renk olarak düşünün pozitif söylemlerini de mavi renk, hangi rengi çekerseniz o renk gelmeye devam eder. Öğrencinin güzel eylemlerini nazara verdikçe o eylemler artacak ve zamanla negatif eylemlerinden baskın çıkacaktır.

 

1.297 kez görüntülendi