DOĞRU TERCİH PÜF NOKTALARI

DOĞRU TERCİH PÜF NOKTALARI

1- Puanı değil başarı dilimini önemseyin: Tercih listesini düzenlerken bir sene önceye ait olan Yüksek öğretim Programları ve Kontenjanlar Kılavuzu sizin için önemli bir rehber olacak. Ancak bilmelisiniz ki hiçbir zaman bu yılın puanlarıyla geçen yılın puanları birebir örtüşmeyecektir. Artan kontenjanlar, son sınıftaki öğrenci sayısının azalması, baraj puanın düşmesi gibi farklılaşmalarla orta sıralarda yığılmalar olabileceğinden puanı baz almak yanlış sonuç verecektir. Tercih listenizi, başarı sırasını esas alarak düzenlemeniz daha sağlıklı sonuç verecektir.

2- Başarı sırası sizden üstte ve altta olanları da tercih edin: Puanınızın tutmadığı, ancak istediğiniz 4 -5 bölümü, başarı sırası sizden %30-35 daha yukarıda görünse de yazınız. İdeal tercih sıralamanız bu 4-5 tercihten sonra gelmeli, bu tercihlerden sonra ideal tercih sıralaması yapılmalıdır. Ancak siz “Ne olursa olsun bir Üniversiteye yerleşmeliyim” diyorsanız başarı sıranızın %35 geride başarı sırasına sahip olan yüksek öğretim programlarına da tercih listenizde yer verip kendinizi garantiye almalısınız.

3- Yeni açılan üniversite ve bölümleri yazarken: Tercih kılavuzunda yeni açılan, dolayısıyla bir sene önceki kılavuzda en küçük puanı ve başarı sırası bulunmayan bir bölüme tercihlerinizde yer verirken; o üniversite ve bölümün eş değeri olan yakınlardaki üniversite ve bölümün bir sene önceki verilerini ve en önemlisi istek sıranızı göz önüne alın.

4- Tercih merkezinize isteklerinizi ve hayallerinizi koyun: Tercih merkezinize mezun olacağınız üniversiteyi değil hayalinizdeki mesleği koyun. Hayalinizdeki mesleğe yakın çevrenizin örnekleri ya da telkinleri ile karar vermeyin. Kendi ilgi ve yeteneklerinizin, gelecekten beklentilerinizin farkına vararak meslek tercihinizi yapın.

5- Seçtiğiniz mesleğin iş imkanları üzerinde durun: İleride yapacağınız mesleğin iş imkanını iyi araştırın. Seçtiğim meslekten mezun olduğumda karşılaşacağım ortamda “iyi bir kartvizite mi yüksek limitli bir kredi kartına mı sahibi olacağım, ofis işi mi hareketli bir iş mi, yoğun tempo mu standart iş temposu mu, ekip çalışması mı bireysel çalışma mı” sorularının cevabını bularak mesleğinizin iş imkanlarının yaşam ve kişilik standartlarınıza uygunluğunu ölçün.

6- Farklı puan türlerinin sıralaması: Puan türleri farklı ortak alanları alanlarınıza göre gruplamak yerine, en çok istediğinize göre sıralayarak oluşturun.

7- Seçtiğiniz mesleğe ait üniversiteleri web sayfalarından araştırın: Sadece meslek değil, hangi üniversitede okuyacağınız da en az meslek seçiminiz kadar önemlidir. İş hayatına atıldığınızdan birkaç yıl sonra iş başvurularınızda okulunuzun size ne kattığına ve tecrübenize bakacak olmalarına rağmen; bu tecrübeyi edineceğiniz işyerleri ilk 5 yıl, bitirdiğiniz okula bakacaktır. Bu yüzden hedeflediğiniz meslekler ve üniversiteler hakkında bilgilere ulaşmanız gerekir. Bu konuda en faydalı ve güvenilir kaynağınız sık sık güncellenen, okulların internet sayfalar olacaktır. Eğitim almak istediğiniz üniversitede okuyan birkaç öğrenciyle ve o bölümden mezun olanlarla görüşüp okul hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Okurken göreceğiniz dersler, okulun fiziksel şartları, uluslararası bağlantıları, barınma ve burs imkanları, ulaşım olanakları, mezunlara iş imkânı sağlayıp sağlamadığı gibi soruların cevabını bulduktan sonra üniversitenizi belirlemeniz en sağlıklı olanıdır.

8- Meslek ve üniversiteler belli olduğuna göre sıralamayı yapın: Tercih listenizde bölümleri, istek sıranızı bozmadan, yerleşmeniz zor olan bölümden kolay olana göre sıralayın.

9- Düşünmediğiniz tercihleri sırf tercih hakkınızı doldurmak için yazmayın: Kendinizi garanti altına almak için başarı sırası sizden çok geride olan, kazansanız bile kaydolmayı düşünmediğiniz bir programa tercih listenizde yer vermeyin.

10- Okulların özel koşullarını çok iyi inceleyin: Tercih ettiğiniz bölümlerin yanında özel koşullar sütunu ve kılavuzun ayrı bir bölümünde özel koşul maddelerinin açıklamaları bulunmaktadır. Kampüs adresinden, yabancı dil ayrımına ve ücret politikasına kadar pek çok kriterden bahsedilen özel koşullar mutlaka incelenmelidir.

11- Okul kodlarınızı birkaç kez kontrol edin: Tercih formunuza yazdığınız bölümlerde kodlama hatası olmamasına son derece dikkat edin. Pek çok aday tek bir rakamı yanlış yazarak istemediği şehirlere ve bölümlere yerleştirilmekte veya açıkta kalmaktadır.

12. Tercih listesi oluştururken 2021 Yükseköğretim Programları ve Kontenjanlar Kılavuzu’nu dikkatle inceleyerek, istediğiniz sıraya göre bölüm ve üniversite tercihlerinizi belirleyin.

48 kez görüntülendi