Başarmak için eyleme geçin

BAŞARMAK İÇİN EYLEME GEÇİN

“Uçamıyorsan, koş; koşamıyorsan, yürü. Eğer yürüyemiyorsan, sürün; ama hareket etmeye devam et. Geleceğe ilerlemeyi sürdür.” Martin Luther King

Hep Çin’i ziyaret etmek isteyen bir adam varmış. Bir seyahat planlamış. Aylarca Çin sanatı, tarihi, felsefesi ve kültürü hakkında ne bulduysa okumuş. Tüm bölgelerin haritalarını incelemiş. Uçak rezervasyonlarını yapmış, daha sonra detaylı bir güzergâh saptamış. Görmek istediği her yeri, seyahatinin her saatini dolduracak şekilde işaretlemiş.
Bu seyahati ne kadar çok istediğini bilen bir yakın arkadaşı, dönüş gününden birkaç gün sonra onu ziyarete gidip, sormuş: “Çin nasıldı?”
Adam yanıtlamış: “İyidir herhalde. Ben gitmedim.”
Nasıl!” demiş arkadaşı, “Ama planlamak için bir sürü zaman harcadın. Ne oldu?”
Doğrusu seyahat planı yapmayı çok severim, ancak havaalanına gitmeye dayanamıyorum, o nedenle evde oturdum.”

Başarısızlık, sonuçsuzluk ve eylemsizliktedir. Eylem olmadan başarı ve başarısızlığı değerlendiremeyiz. Öğrenciler kendileri için hep iyi plan yapmaya çalışır, fakat aynı titizliği planı eyleme geçirmek için göstermez. Eylem için kendisini harekete geçirecek itici bir güç bekler. Plan ne kadar mükemmel yapılsa, kullanılan kaynaklar ne kadar kaliteli ve iyi olursa olsun, hedef ne kadar isabetli belirlenirse belirlensin, harekete geçmeden bunların çok da bir değeri olmayacaktır.
Plan yapın ve uygulamak için herhangi bir gücün gelip sizi harekete geçirmesini beklemeyin. Çünkü o güç hiçbir zaman gelmeyecektir. O gücü kendi içinde hissetmelisin ve onu harekete geçirmelisin. Lokomotif olup arkandaki vagonları hareketinle eyleme geçirmelisin. Düşünme sadece ve sadece yap.

İçinde timsah olan, havuzun etrafını yüzlerce kişi doldurmuştu. Havuzun bir ucundan diğerine yüzerek geçene, büyük bir ödül verilecekti. Ancak hiç kimse bu tehlikeli denemeyi göze alamıyordu. O sırada biri havuza atladı ve can havliyle yüzerek timsaha yakalanmadan karşı kıyıya çıktı.
Tüm televizyon muhabirleri ve gazeteciler onunla röportaj yapmak için yarışırken genç adam büyük bir kızgınlıkla birisini arıyordu. Ona kimi aradıklarını sorduklarında şöyle cevap verdi:
-Beni bu havuza iteni!

Denize daldıysan boğulmamak için kulaç atmalısın. Bisikletin üzerindeysen düşmemek için sürekli pedal çevirmelisin. Suyun yosun tutması eylemsizliğindendir. Eylemsizlik düşüncelerin yosunlaşmasına neden olur.
Hareket ve eylem yapabilirlik inancın gelişmesini sağlar. Hedeflerine bir adım daha yaklaşmış olursun. Çünkü başlamak bitirmektir.

Evet zafer ilk adımla başlar

İnsanlar bir plan yaptıklarında en çok zorlandıkları nokta başlama anıdır. Aslında başlayabilme dirayetini sergileyebilse, bitirme gücünü kendinde hissedecek. Kendi içinde hep bir çatışma yaşar. Başlama ile başlamama arasında yaşamış olduğu çatışma kişin psikolojik durumunu bozar. Rahat olamaz ve stres yaşar. Oysa eyleme geçmek bireyin enerjisini belli bir zaman sonra o iş üzerinde yoğunlaştırır. Eylem sırasında karşınıza çıkan engelleri gerçekçi bir şekilde değerlendirirseniz ve aşmak için iradenizi devreye koyarsanız, rahatlıkla o engelleri aşarsınız.

Enine boyuna, iriyarı bir adama gıpta ve hayranlıkla bakan ufak tefek bir genç dedi ki;
-Ben de sizin gibi iri yapılı ve güçlü olsa idim, dünya ağır sıklet boks şampiyonu olurdum. Adam cevap verdi:
-Peki, ama dedi. Seni dünya hafif sıklet boks şampiyonu olmaktan alıkoyan nedir?

üniveriste sınavını kazanmak,planlı çalışmak,etkili çalışmak,hedef belirlemek,yks,ygs,lys,teog,ünivesiteyi kazanmak

2.491 kez görüntülendi